Keress pénzt a mobiloddal és nyereményjáték!

 

 

Nyereményjátékok és ingyenes termékminták

 

Saját oldalaim (36 db) csoportositva linkajánlóval

 

2010. április 7., szerda

Díszmadár az otthonodban:

Díszmadár az otthonodban: ne divatból válassz!

Díszmadár az otthonodban: ne divatból válassz!
Ha díszmadár lakik velünk, a természet varázslatos világának egy darabkáját tudhatjuk a közvetlen közelünkben. Jellemzően megnövekszik az érdeklődés egy-egy faj iránt, ha valamely sugárzott médiában róla szóló természet-, vagy éppen gyermekfilmet játszanak. Ezek a tájékoztatások azonban sokszor megtévesztőek.

Paris Hilton és a papagáj
Paris Hilton mindig divatból választ kisállatot

Szárnyas divat

Az állatokról szóló filmek olykor hamis képet adnak és olyan elvárásokat támasztanak, melyeknek az állatka nem tud megfelelni. Sajnos ezeket a téves információkat még meg is erősíti néhány lelkiismeretlen eladó, kereskedő, akiknek fontosabb a haszonszerzés, mint az általuk eladni kívánt élőlény további sorsa. És bizony azt is tudomásul illik venni, hogy nemcsak a leendő kedvencnek kell megfelelni a gazdi számára, de ez fordítva is igaz.
Aki kevés szabadidővel rendelkezik, az díszítse kertjét díszfácánok, galambok, díszbaromfik volierjeivel, párban vegyen papagájt, netán készítsen el egy ún. "zöldsarkot" egzótákkal a lakás egy nyugodtabb szegletében, vagyis olyan állatot válasszon, amelyik nem igényli az ember állandó közelségét. Ennek a feltételnek sokszor jobban megfelel egy szerény anyagi értékű törpehörcsög, mint egy drága papagáj.

Ha papagájt választunk

De, ha már papagáj, úgy elsősorban a domesztikálódás útján elöljáró nimfa vagy hullámos beszerzését ajánlanánk, mivel belőlük sokkal könnyebben válik az emberi társaságot kereső, bújós, cserfes "szobamadár", mint egy ritka, de a szabadság emlékét még intenzíven a génjeiben hordozó nagypapagájból. Természetesen, fajtától, egyedtől függően lehet még számos olyan papagájféle, ami kisebb, nagyobb kompromisszum kötéssel alkalmas az együttélésre, de nagyon sok múlik a gazdi hozzáállásán, türelmén is.
Ha a párban tartás feltételei adottak, akkor a legideálisabb, ha így vásárolunk madarat, vagy legalábbis, a későbbiekben esetlegesen adódó problémák esetén megoldható legyen egy ellenkező nemű pár beszerzése, elhelyezése.

Jákópapagáj puszi
A jákópapagáj a legnépszerűbb madarak közé tartozik   

Nagyon sok megkeresést kaptunk már, hogy valaki jákópapagájt, kakadut szeretne. Ilyenkor nem mindenki veszi jó néven, ha olyan magánügynek tűnő dolgairól kérdezzük, mint hogy mennyi időt tudna a madárral tölteni. Aki önmaga előtt sem ismeri el, hogy csak státuszszimbólumot, drága lakásdíszt akar, az bizony nagyot fog csalódni, mivel ezek a madarak, kellő törődés, foglalkozás nélkül, szinte kivétel nélkül tolltépős, öncsonkító állatokká válnak.

Menhelyeken kötnek ki a felelőtlen gazdik állatai


Nimfa kalitkában
A nimfa a hullámos után a második legkeresettebb papagájfaj
A gazdagabb nyugati társadalmakban egymás után létesülnek az állatmenhelyek, ahová az idegi problémákkal küzdő nagypapagájokat viszik a lelkiismeretüket (túl későn) megnyugtatni vágyók. Hazánkban a helyzet még rosszabb, mivel az ingyen elvihető, beteg állatért sokszor jelentkeznek olyanok, akik ezt a továbbértékesítés szándékával teszik... Vagyis időben kell átgondolni lehetőségeinket, igényeink, valamint, hogy mi mit tudunk nyújtani az állatok számára.

Alapos mérlegelést követően történjen meg a választás

A legtöbb fiatal papagáj kellő türelemmel megszelídíthető, kézre szoktatható és akár a fajtára jellemző mértékben emberi hangok, szavak utánzására, sőt alkalmazására is megtanítható. A nem oly régen még csak a fajta és egyed mentések céljára kifejlesztett mesterséges fióka felnevelési módszerekkel emberhez kötődő, szelíd madarat kaphatunk. Tény, hogy ezeknél kedvesebb madárkákat nem igen lehet a szüleik által felnevelt, identitás szempontjából "madártudatú" egyedekből nevelni.
Viszont vásárlásukkor fokozottan fontos a fentiek betartása, mivel ők már kevésbé lesznek alkalmasak arra, hogy esetlegesen megunt házikedvencből, hozzáértő, lelkiismeretes madártartó tenyészmadaraivá válhassanak. Szem előtt kell tartani, hogy a fiókából egyszer ivarérett papagáj válik és ilyenkor a személyisége olyan változásokon megy keresztül, ami családtagként, kedvencként akár elviselhetetlenné is teheti.

Legyünk felkészültek!

A fent leírtakkal nem az a célunk, hogy bárkit elriasszunk a madárvásárlástól, de fel kell hívni a figyelmet a "buktatókra", főként mivel rendszeresen találkozunk olyanokkal, akik nyilvánvalóan nem látják át, hogy élőlényt vásárolnak és nem plüssjátékot. A hazai madarászok, madártartók tábora is sokszorosa lehetne a jelenleginek korrekt tájékoztatás, tisztességes üzletpolitika mellett.
A gyenge, beteg állatot vásárló, a madárka alapvető tulajdonságaival tisztában nem lévő vevőnek, a fájdalmas emlékek, kellemetlen élmények miatt, akár egy életre elmehet a kedve az állattartástól, pedig az egyik legnagyobb öröm, a legboldogabb kikapcsolódás a velük való foglalkozás. Ha a szakirodalomból, madártartói és tenyésztői tanácsokból, személyes ismerkedések útján szerzett információk birtokában sikerül kiválasztani az új jövevényt, akkor még a hazaszállítás előtt készítsük el a megfelelő anyagokból készült és igényeinek alkalmas méretű helyét. Lássuk el a szükséges felszereléssel, arra ügyelve, hogy kerüljük a túlzsúfoltságot. A megvásárolt jó minőségű alaptakarmányhoz keverjük a korábbi tulajdonosnál etetett takarmányt az eleségváltásból adódó esetleges problémákat megelőzendő.
Mivel a legnagyobb gondossággal sem tudjuk mindazokat az ásványi anyagokat, vitaminokat biztosítani az eleségekben, amiket állatkánk a természetben magához venne, így ezeket kiegészítők formájában szerezzük be és előírás szerint adagoljuk. Bármilyen rendellenes viselkedés, betegség tünetének észlelése esetén forduljunk hozzáértő állatorvoshoz.
A fent leírtak szem előtt tartása esetén hosszú évekig, évtizedekig örülhetünk az otthonunkban tartott díszmadárnak.

Forrás: http://haziallat.hu

Tollas barátaink - fontos tanácsok madártartóknak

Tollas barátaink - fontos tanácsok madártartóknak


Tollas barátaink - fontos tanácsok madártartóknak
A madarak táplálását az adott madárfaj és a konkrét egyed szükségletei, igényei szerint kell kialakítani. Nagyon fontos, hogy a madár fajának, korának megfelelő, jó minőségű, változatos táplálék friss és szennyeződésmentes legyen. Hogyan és mivel etessük? Hogyan ügyeljünk tollazatára? Hogyan szaporítsuk?

Vegyük át a kezdetektől...

Ha díszmadárra vágyunk, akkor mielőtt kiválasztanánk a nekünk legjobban tetszőt, - csak úgy, mint a kutya, vagy a macska kiválasztásánál -, el kell gondolkodnunk azon, hogy: Miért pont madarat? Milyen madarat? Társat keresünk (pl.:nagypapagájok, kakaduk), vagy a kert díszét vinnénk haza (pl.: pávák, díszbaromfik, díszfácánok) vagy a kerti tó állatvilágát bővítenénk vele (pl.: díszrécék) vagy a növények mellé esztétikus látványosságnak (pl.: egzotikus díszpinytfélék)? Milyen képességei fontosak számunkra? Gyönyörű énekhangja (pl.: kanári, egyéb pintyfélék) vagy csendes kismadár (pl.: zebrapinty, sirályka), egzotikus tollazatú (pl.: gould amandina) jó repülő (pl.: galambok), legyen tanítható emberi szavakra, beszédre (pl.: egyes nagypapagájok, hullámos papagáj, beó).
Ha már túljutottunk  a számunkra legkedvesebb fajta kiválasztásán, akkor meg kell ismernünk az életmódját, táplálék igényét, szokásait, tartási körülményeit stb.
Tájékozódjunk alaposan a madarainkkal kapcsolatban!

A madár gondozásáról általánosságban


madár, kakadu, üveg
A madár nem érzékeli az üveget
Madaraink ellátása rendszeresen, lehetőleg időbeni rendszerrel történjen. Ez az alapfeltétele a nyugodt, kiegyensúlyozott viselkedésüknek. Rendszeresen etessük, itassuk és fürdést is biztosítsuk számukra. Legyen elegendő napfény (nem tűző nap!) és árnyék is egyben. Ha kiengedjük a kalitból, zárt helyen és az üvegfelületeket (tükör, ablak) letakarva, vagy elfüggönyözve tegyük, mivel a madár nem érzékeli az üveget és nekirepülve súlyosan megsebesülhet. A legtöbb magevő madár alaptakarmánya változatos összetételű ma­gokból álló magkeverék (kanári magkeverék, pinty és a különböző papagáj magkeverékek). A magok adhatóak éretten, féléretten (tejes kukorica, gyommagvak stb.), áztatva és csíráztatva. Ezen kívül az eleségek továbbcsoportosíthatóak: zöldeleség (fű­félék, tyúkhúr, gyermekláncfű), gyümölcsök és zöld­ségek (alma, körte, banán, répa, kígyóuborka stb.), állati eredetű táplálék (főtt tojás, sajt, lisztkukac; ezek fiókaneveléskor fontosabbak).
Az eleségek összetételét a madár korához, élet-ciklusához és az adott évszakhoz kell igazítanunk. Káros az alultápláltság, az egyoldalú táplálás, de a túlzott kényeztetés is, mert májkárosodáshoz, szív - problémákhoz, a hormonháztartás felborulásához vezethet.
Ne feledkezzünk meg minden nap friss ivóvizet biztosítani madarunk számára, amely legyen kéz hideg, de ne fagyos hideg. Romlandó ételeket ne hagyjunk sokáig előtte! Ajánlott még vitaminkészítmények adagolása is hetente egy-két alkalommal az ivóvízbe. Ásványi kiegészítőket is kínáljunk fel madarunknak, amely nélkülözhetetlen az erős csontokhoz, az ép tollazathoz és az egészséges csőrhöz és karmokhoz valamint a tojásképződéshez (szépiaváz, grit). A tudományos kutatásoknak és az alapos tenyésztői megfigyeléseknek köszönhetően mára közismert tény, hogy a grit és az egyéb mészkőszármazékok, önmagukban nem képesek fedezni a madarak viszonylag magas kalcium igényét. Ugyanis azokból, az elfogyasztott mennyiségnek -kedvező esetben is- mindössze csak a 10-15%-át képes a szervezet hasznosítani. Különösen fontos tény ez, azon madártartók számára, akik ecettel savanyítják kedvenceik itatóvízét, ami a tápcsatorna kedvező pH értékének kialakításához szükséges. Szerencsére kapható olyan folyékony kalcium kiegészítő, ami az itatóvízhez adagolva rendkívül gyorsan felszívódik és épül be a madár szervezetébe. Itt érdemes megjegyezni, hogy a röpképtelenség egyik nagyon egyszerű oka kalcium hiány. A zúzógyomorral rendelkező madarak (magevők) megfelelő emésztéséhez elengedhetetlen az aprószemű kavics, folyami homok (pintyfélék esetében 0,5-1,0mm nagyságú).
Elismerten hasznos lehet a gyógynövények és gyógyhatású étrend kiegészítők adagolása is.

Tollruha kialakítása

A tollak képződéséhez sok vitaminra van szükség (A, D, E). Ha valamelyikben a fióka hiányt szenved, rendellenesen fognak kinőni, kifejlődni. Például ferdén nő, nem alakulnak ki rendesen a zászlók (amik maga a toll felszínét alkotják), ettől annak rendeltetése, és főképp hőszigetelő tulajdonsága elvész. A hibátlan fejlődéshez elengedhetetlen például a jód, a kálcium (mész), és a fehérjék. A felnőtt madarak vedléskor a magokban, homokban lévő jódot raktározzák el, majd hasznosítják. ebben a megfelelő vitaminkészítmények rendszeres adagolása segít.

Tolltépés


papagáj, toll, madártoll
Előzzük meg a tolltépést
Mindenesetben jobb a megelőzés itt is, emiatt próbáljuk a madarainknak olyan környezetet kialakítani - egy partnermadárral együtt, ahol minimalizáljuk a tolltépés esélyét. Amennyiben mégis ezt tapasztaljuk:
  • változtassunk a tartási körülményeken,
  • adjunk sok rágcsálnivalót, elfoglaltságot,
  • biztosítsunk nyugodt területet, ahol visszahúzódhat,
  • adjuk meg neki a napi 9-10 óra alvást,
  • ne legyen közvetlen közelében műszaki cikk,
  • etetésnél figyeljünk oda, hogy a legideálisabb, és fajnak megfelelő legyen!
  • amennyiben minden fizikai és lelki körülmény biztosított, javasolt egy egyhetes vitaminkúrát tartani multi vitamin, nyomelem és aminosav együtteséből
Kiegészítő megoldásnak számíthat még a Bach virágterápia, vagy egyéb homeopátiás szerek használata, gyakori zuhanyzás, keserű dolgokkal való permetezés, mint aloe vera, kék szőlő leveléből készült tea, vagy egyéb tea, mint pl.: a kamillatea.

A papagájokról

A díszmadarak közül a legjobban a papagájokat szeretjük. Szeretjük a szép és feltűnő tollazatukat, az intelligenciájukat, a viselkedésüket. Tanulékonyak, játékosak, kíváncsiak, ragaszkodóak, a gazdájukkal kapcsolatot teremtenek, néha még át is vesznek emberi megnyilvánulásokat: kiborulnak, féltékenyek, boldogok. Érzékenyen reagálnak a környezeti hatásokra, a zavaró eseményeket, negatív változásokat visszatükrözik a viselkedésükkel: agresszívak lesznek, tépik a tollazatukat, kiabálnak.

Tollas barátaink - fontos tanácsok madártartóknak
Párban az igazi
A papagájok szociális lények, szeretnek párban élni. Élénkebbek, mozgékonyabbak és játékosabbak lesznek. A pároknál jellemző a gyengéd bánásmód, egymás tollainak tisztítása, együtt mozognak, együtt játszanak stb. A papagájok között minden egyed más és más. Ajánlott különböző elfoglaltságokat/feladatokat adni nekik, amivel érdekes programot biztosítunk,  mert ezáltal is fejlődhetnek, tanulhatnak. A papagájokra jellemző,- az emberrel ellentétben -, hogy öregkorukra nem butulnak el, sőt ugyanolyan tanulóképesek, mint a fiatal egyedek!
Ha egy madár kíváncsi, akkor idővel a környezetében élő emberrel is felveszi a kapcsolatot, így ismerkedik, barátkozik vele.
A legtöbben azért szeretnének papagájt, mert azok hangutánzásra, beszédre is képesek. A hangutánzás képessége fajtól függ, vannak melyek egyáltalán nem, tanulnak meg különböző hangokat. A jól hangutánzó fajok, mint például a jákó, hullámos papagáj, és az amazon, még párban is megtanulnak hangokat. Az ilyen példányok alkalmasak a gyors megszelídítésre. A beszédre tanítandó madarat minden más madártól teljesen elkülönítve tartsuk. Ha a papagáj teljesen szelíd lett, a megtanítandó szót vagy szavakat, gyakran, jól érthetően mondogassuk mindaddig, míg végre megtanulta. Jó tudni, hogy ez nem megy azonnal, sok türelemre és gyakorlásra van szükség hozzá.

Hogyan szaporítsuk? - Néhány faj költési szokása és ideje


Tollas barátaink - fontos tanácsok madártartóknak
A díszmadarak szaporítása nagyobb helyet, több időt és ráfordítást igényel. A sikeres fészkelés megkezdése érdekében friss fészekanyag mindig legyen a egészen addig, míg a tojásokat elkezdik lerakni. Megfelelő méretű kalitkában önetetővel, önitatóval, fürdetővel ellátva akár kétnaponta is etethetők a madarak, de kivételt képez a fiókanevelés időszaka, amikoris naponta kétszer kell lágyeleséget a párnak adni, illetve naponta friss vízellátás is ajánlott. A megfelelő mag és lágyeleség biztosítása, illetve a hozamnövelő E- vitamin, valamint a szelén megfelelő időben való adagolásával.
(Tipp: még a gyakorlott tenyésztők is gyakran keresik meg hazai gyógyszer és kiegészítő forgalmazókat tanácsot kérve az egyes készítmények alkalmazását illetően. A tapasztalatok szerint a cégek ügyfélszolgálatai készségesen adnak felvilágosítást illetve kész itatási tervet akár az egész évre, de speciálisan a tenyész ciklusra is! Weblapunk adatbázisában szereplő forgalmazók mindegyike készséggel áll az érdeklődők rendelkezésére.)
Tollas barátaink - fontos tanácsok madártartóknak

Álarcos törpepapagáj (feketefejű törpepapagáj)

Egyéves koruk előtt nem javasolt tenyészteni őket. 3-4 tojásán 18-20 napig ül. A kirepülési idő körülbelül 45 nap. Pár hét elteltével a hím agresszív lesz fiókávial szemben, ekkor válasszuk szét őket. Évente több fészekodút is felnevelnek, de a pár érdekében a 2. után vegyük ki a fészekodút.

Sárgatorkú papagáj

Szereti a természetes fészekrakó helyeket, pl.: egy kivájt fatörzset. A tojó 3-5 tojásán 21 napig ül. A fészket elég agresszíven védi még a gondozójával szemben is. A fiókák 4-5 hetes korukban kirepülnek, de még a szüleik etetik őket. A hímek végleges tollruhája 1 év alatt alakul ki. A szülőknek a szaporítási időszakban békés, csendes helyre van szükségük.

Nimfa papagáj

Fészkét zárt odúba rakja. Általában 4-6 tojást rak, amelyen mindkét szülő kotlik. A fiókák 18-21 nap múlva kelnek ki, főleg a tojó eteti őket. 7-8 hét múlva hagyják el a fészket.

Zebrapinty

Szaporítására megfelel egy kalitka is, de jobb egy röpdében több párt tartani, mivel a zebrapinty társaságkedvelő madár. Több odút helyezzünk be, mert a párok civakodhatnak, ha ugyanazt az odút szemelték ki maguknak. Fészekanyagnak tehetünk be fűszálakat, növényi rostokat, gyökereket.

Hullámos papagáj

Odúban költ. Csak a tojó kotlik a 4-6 (8) tojáson, a költés 18 napig tart. Az etetésben már a hím is részt vesz, a fiókák négyhetes korukban repülnek ki, de szüleik még ezután is etetik őket, amíg önállóak nem lesznek. 3-4 hónapos korukban alakul ki színes tollruhájuk.

Kissándor- papagáj

Csendes, nyugodt helyet igényel, 2.5-3 éves kora előtt nem ajánlott szaporítani. A fészekodú keményfából készüljön. 3-6 tojást rak, ezeket a tojó költi ki. 22-24 nap múlva kelnek ki a fiókák melyeket mindkét szülő eteti. 8 hetes korukban repülnek ki.

Forrás: http://haziallat.hu

2010. április 2., péntek

Papagájok etetése

A papagájok etetése








Zsír Szénhidrát Fehérje Ásványi só
fénymag 6 55 14 2
köles 4 60 11 3
zab 5 50 11 2
kendermag 32 18 19 2
napraforgómag 22 21 16 3
négermag 32 15 17 7
repcemag 40 10 19 4
lenmag 34 24 21 6
kukorica 7 65 10 2






  Hullámos Agapornis Rozella Amazon Ara, Kakadu
köles 60 40 25 10  
fénymag 30 20 20 10  
napraforgómag   20 25 40 70
zab 10 10 20 10 10
kendermag   5 5 5 5
lenmag   5 5 5  
búza       5  
árpa       5  
kukorica       5 10
dió, mogyoró         5


Az újabb kutatások az igazolják, hogy az arák ennél nagyobb arányban fogyasztanak diót, mogyorót. A táblázatot nem kívántuk bonyolultabbá tenni, ezért itt említjük meg az amazonpapagájok fokozott répaigényét és a kakaduk fokozottan zöldeleségigényét.

A madarak etető- és itatóedénye rozsdamentes fémből vagy műanyagból készüljön. Az arák és kakaduk részére keményfémből készített etető- és itatóedény ajánlott, mert a puhafémmel könnyedén elbánnak. Célszerű az edényeket lakattal, dróttal vagy csavarral rögzíteni, mert unalomból vagy játékból leszerelhetik, kiboríthatják azokat. Sok papagáj kiszórjaaz eleséget, miközben válogat a jobban vagy kevébé kedvelt vagy ízletesnek vélt magvak között, vagy ilyen esetben célszerű a különböző magvakat külön, lapos tálkákba helyezni. Ha azonban túl mély a tálka, előfordulhat, hogy a madárnak nincs türelme a maghéjak alól a még ehető magvakat kikotorászni és így teliedény mellett éhezik, a maghéjat pedig akkor sem eszi meg, ha éhen pusztul.




A legtöbb papagájfaj esetén az alaptakarmányt ki kell egészíteni csírázó magvakkal, gyümölccsel, zöldeleséggel, rügyekkel, gallyakkal, szépiával, lágyeleséggel, állati fehérjével. A csírázó magvak sok B- és E-vitamint tartalmaznak. Csíráztatásra legalkalmasabbak az aprómagvak, de a napraforgómag, sőt a kukorica is kicsírázik. A kölest és a fénymagot összekeverve, a kendermagot külön edénybe csíráztassuk. Tegyük a magvakat külön kis edénybe, töltsünk rá annyi vizet, hogy éppen elfedje. Meleg, sötét helyre téve kb. 24-28 óra múltán a magvakon piciny fehér csúcsok jelennek meg, Ekkor a vizet öntsük le és további 24-48 óra múltán az alaptakarmánnyal összekeverve adjuk madarainknak. A papagájok minden édes gyümölcsöt szívesen fogyasztanak, az almát, szőlőt és a körtét különösen kedveli. A csonthéjas gyümölcsöket magozzuk ki, mert magjuk ciánt is tartalmaz. Minden papagáj szívesen fogyasztja a diót és a mogyorót, de ezekkel bánjunk csínján, mert ,,energiabombák"!
 
Zöldeleség gyanánt rügyeket, salátát, sárgarépát (levelét és szárát egyaránt), petrezselymet, zeller levelet és szárát, spenótot, uborkát, zölborsót, zöldpaprika csumáját (ha nem erős!) főtt céklát és burgonyát, sült tököt, illetve a gyomnövények közül tyúkhúrt és pásztortáskát is adhatunk, persze mindent előzetesen megtisztítva, illetve már valamelyest kihűlt állapotban.
A gallyak, fenyőtobozok a papagájok rágcsálási, és csőrkoptatási igényeik miatt szükségesek, emellett például a fűzgally kérge sok ásványi anyagot, nyomelemet tartalmaz. A gyümölcsöt, zöldeleséget,gallyat stb. előzőleg alaposan mossuk meg folyóvízben és szárítsuk meg.
A szépia, vagyis a tintahal mészváza díszmadár-szaküzletekben beszerezhető, mészsó tartalma miatt minden életkorban elengedhetetlen. Jó hatású lehet még az eleségre szórt ásványi premix, és a Futor, csipetnyi mennyiségben.
Nagyon fontos a lágyeleség, ami gyorsan romlik, ezért mindig frissen kell készíteni, és a maradékot még aznap este el kell távolítani. Mindig csak annyit készítsünk el, amennyit a madár rövid időn belül elfogyaszt. Hűtőszekrényben kb. 24 óra hosszat, mélyhűtőben több napon át tárolhatjuk a lágyeleséget, melyre több recept ismeretes:
- kétszersült, keménytojás, reszelt répa,
- búzacsíra, reszelt répa,
- darált főtt hús, hangyabáb, reszelt répa, alma,
- száraz tehéntúró, kemény tojás, alma, eidámi vagy trapista sajt reszelve
- keménytojás, reszelt répa, zabpehely
Mindegyik lágyeleséget össze kell keverni.
A tojást mindig legalább 30 percen át forraljuk, és célszerű a héját eltávolítani.
A lágyburok (a hártya) ugyanis fertőzési veszélyforrás maradhat még 30 perces forralás után is, a külső burok mésztartalma pedig szépiával pótolható különválasztásuk viszont meglehetősen ,,macerás". Mindegyik lágyeleség készíthető főtt rizzsel is.
A lórik táplálása speciális feladat, ehhez kívánunk segítséget nyújtani:
- főtt rizs, vízben felpuhított kutyatáp, banán, körte vagy egyéb édes gyümölcs, kemény tojás, késhegynyi méz, vitaminok, cukor;
- egy-egy evőkanál méz, sűrített tej és bébitápszer, 6-8 evőkanál melegvíz;
- 2 kávéskanál szőlőcukor, egy kávéskanál malátakivonat, fél evőkanál sűrített tej, fél evőkanál bébitápszer, 1,5 dl meleg víz.
- 200 g bébitápszer, 250 g méz, késhegynyi vitaminkészítmény;
- egy evőkanál gríz, 2 evőkanál tej vagy arányos mennyiségű sűrített tej, 2 dl forró vízben oldva, szükség szerint édesítve;
- bármelyik lágyeleség, minden édes gyümölcs és természetesen lisztkukac. Ez utóbbi tenyésztéséről magunk is gondoskodhatunk az alábbi módon: egy konzervdobozt kb. 4/5 részéig feltöltünk kölessel, ebbe szórjuk a megvásárolt lisztkukacokat, majd a felső felületre tegyünk egy papundeklilemezt, ennek tetejére szórjunk bármit, ami ehető és rágható, különös tekintettel a reszelt répára vagy aprított almára, így a rovarok nedvességhez és tápanyaghoz egyaránt hozzájutnak. E tenyészetet le kell fednünk, ne hogy a kukacok szétmásszanak, vagy a kifejlett rovarok elrepüljenek. A kukacok egy részét természetesen meg kell hagynunk bábozódás céljára, hogy kifejlett rovarok is legyenek, az utánpótlás érdekében. A lisztkukacot számos papagáj szívesen fogyasztja, de némelyik örömmel
fogadja akár a molylepke hernyóját, sőt a cseresznye, vagy dió belsejében megbújó hernyót is. Egyébként a már említett hangyabáb vagy a földigiliszta is lehet kiegészítő élelem. Figyeljünk azonban arra, hogy a túl sok hangyabáb hasmenést okozhat, a földi giliszta pedig a testében hordozhatja a retteget légcsőféreg korai fejlődési alakját. Sok állati fehérjét tartalmaz a tehéntúró, a szárazsajt (reszelve vagy apró darabokra vágva adható), a kétszersült, a babapiskóta, az édes keksz (a biscuit), ha pedig a papagájnak rizsfelfújtat adunk, az számára valóságos ,,paradicsomi" eledel. Egyes nagy papagájok szívesen fogyasztják a levesben főtt csirkehúst, marhahúst, zsírtalan halhúst (tonhal, busa, süllő, csuka, harcsa, egyéb tengeri halak). A túlzásba vitt fehérje adagolás viszont ártalmas lehet, mert - ne felejtsük el - a papagáj nem minden evő, inkább magevő. Némelyik papagáj - például a legtöbb amazon papagáj - szinte megsértődik, ha nem kap a gazdája étkéből - de engedékenységünkel nde ártsunk kedvenceinknek! Szigorúan tilos papagájainknak fekete kávét vagy alkoholos italt adni!


A táplálék mellett a víz is elengedhetetlen szükséglet minden madárnak. Az ivóvíz lehetőleg szobahőmérsékletű legyen. Vannak papagájok melyek több, mások kevesebb vizet fogyasztanak. Az őserdei papagájok például több vizet igényelnek, mint a sivatagban élők. Persze, ha melegebb a külső levegő hőmérséklete, arányosan több folyadékot fogyaszt minden élőlény, s ilyenkor a permetezővel való behintés is bátrabban és gyakrabban alkalmazható.

2010. április 1., csütörtök

A madár testbeszéde

A madarak testbeszéde

A papagájok és más madarak testbeszéddel kommunikálnak az emberrel. Érdemes figyelnünk, hogy madarunk mit is szeretne mondani nekünk mikor  hangoskodva rikácsol vagy éppen szárnyait csapkodva próbálja magára felhívni a figyelmet.


A madár szemei: 

Ellentétben az emberekkel, a madarak képesek kontrollálni íriszüket, gyorsan tágítani és zsugorítani a pupilláikat. Ezt a látványosságot "villogtatásnak" nevezzük és a madarak ezt akkor csinálják, amikor izgatottak, nagyon érdekli őket valami, vagy amikor dühösek, rémültek, vagy agresszívek. Ezt a jelenséget összefüggésbe kell hozni a madár közvetlen környezetével és a testtartásával, hogy pontos érzelmeket tudjunk leolvasni.

A madár hangja:

A vadon élő madarak, különböző hangokat használnak, hogy figyelmeztessenek másokat a veszélyre, odavonzzák társaikat, védelmezzék területüket, és szociális kapcsolatokat tartsanak fent. A legtöbb madárnak nagyon magas hangja van, és többször is megpróbálnak kommunikálni veled. Énekelve, rikácsolva, beszélve, és fütyülve: Ezek a hangok gyakran egy boldog, egészséges, megelégedett madár jelei. Egyes madarak szeretik a közönséget, énekelnek, beszélnek, és fütyülnek, amikor mások is vannak körülötte a gazdáján kívül. De vannak olyan szárnyasok is, amelyek csendben maradnak, amikor mások nézik őket.
  • Csicsergés / Rikácsolás: A csicsergés lehet nagyon halk, vagy nagyon hangos rikácsolás A lágy csicsergés is lehet a jele az elégedettségnek, vagy lehet, hogy egy madár éppen beszélni próbál. A vadonban a madarak gyakran csicseregnek este elalvás előtt, hogy csatlakozzanak a csapat többi tagjához.
  • Nyelv-csattogás: Nyelvüket a csőrükhöz csettintik. Ezt olyankor teszik, amikor több figyelemre vágynak.
  • Morgás: Igen bizony, az agresszív madarak gyakran morgás szerű nagot adnak ki magukból. Ha a madarad morog, vizsgáld meg a környezetét, és távolíts el mindent, ami zavarhatja őt. Ha idegen közelít a madárhoz, akkor is adhat ki morgó hangot, tudatva a látogatóval, hogy ne közelíts.

A madár szárnyai:

Szárnyak nem mindig a repülést szolgálják, gyakran használják a kommunikációhoz.
  • Szárnycsapkodás:  a szárnycsapkodást vagy a helyben repülést gyakorlatként használják, hogy figyelmedet magukra hívják, vagy csak jelezzék boldogságukat. A madarak gyakran egyszerűen csak felemelik a szárnyukat, ami azt jelenti, hogy nyújtózkodnak vagy hűtik magukat.
  • Szárnycsapás: Szárnycsapás sok mindent jelenthet. Ilyenkor a madár dühös vagy fájdalma van. A szárnycsapásokat a váll és a fej fel- le mozgása kíséri a figyelem felkeltés érdekében és gyakran azt jelenti, hogy a madarat meg kell etetni.
  • Lekonyuló szárnyak: fiatal madaraknak meg kell tanulniuk, hogyan kell összecsukni a szárnyukat. Ha a madár nem rég volt megfürdetve, akkor is leengedi a szárnyát szárítás céljából, de ez akkor is megtörténhet, ha egyszerűen csak elfáradt.

A madár tollai:

  • Felborzolt tollak: a madarak gyakran borzolják fel a tollaikat a tollászkodás folyamán. Ez segít eltávolítani a szennyeződést vagy a tollakra lerakódott port. De a feszültség oldásának céljából is tehetik ugyanezt. Megfigyelhetjük, hogy ha hideg van, akkor is felborzolja a tollait.
  • Taréj pozíciója: taréja a legtöbb kakadunak van. Az elégedett, nyugodt madárnak általában visszafogott taréja van, amelynek csak a hegye görbül felfelé. Ha a madár izgatott gyakran megemeli a taréját. Ha azonban a taréjukat nagyon magasra tartják, ez azt jelzi, hogy félnek vagy nagyon izgatottak, és ez veszélyre figyelmeztet! Egy agresszív madár a taréját tarthatja laposan, közben sziszegő hangot kiadva.

A madár farka:

A madár a faroktollait is használhatja kommunikációra.
  • Farok csóválása: A madár, mint a kutya, akkor csóválja a farkát, ha szívesen lát téged. A madár ürítés előtt is gyakran csóválja a farkát. Ez gyakran hasznos, ha otthon idomítod a madaradat.
  • Farok-csapkodás: ez általános jele a boldogságnak, amikor ezt látod akkor boldog, hogy láthat téged, ilyenkor játssz vele vagy kényeztesd!

A madár lábai és lábujjai:


A lábat és lábujjakat nem használják olyan gyakran a kommunikációra, de ez csak néhány érdekesség a madarak viselkedését illetően:
  • Lábujjkopogás: egyes madarak, különösen a kakaduk a dominancia jeleként kopogtatják a lábujjaikat. Ez általában csak akkor történik, amikor úgy érzik, hogy a területükre betolakodó merészkedett.
  • Alig áll a lábán: egyes madarak ezt teszik, ha nem akarnak rádállni vagy rándehézkedni. Ez leggyakrabban akkor jelentkezik, ha már kivetted, majd visszatetted őt a kalitkába.
  • Lógó fej: egyes madaraknak a lelógó fej egy természetes része a viselkedésüknek. Mikor ezt teszik, ők boldogok és elégedettek a környezetükkel.
  • A kalitka aljának kapargatása:  a madarak szabadban élő társai általában a földről csipegetik fel a magvakat, ezért ez egy ösztönös viselkedési forma. Én a jákó papagájaimnál tapasztaltam ezt a kaparást amikor hisztiztek, hogy ki szeretnének jönni a kalitkából. Amint kiengedtem őket, ez abbamaradt.
  • 
A madár csőre és feje:

A csőrt több funkcióra is használják ápolástól a diófélék és magvak megtöréséig. Fegyverként is használják vagy fészket építeni.
  • Őrlés: Ha a madár őröl a csőrével, az az  elégedettségének a kifejezésre juttatása és a leggyakrabban akkor hallható, amikor a madár álomba merül. Őrlés alat a csőr ide-oda csúsztatását értjük.
  • Csattogtatás: ez különböző dolgokat jelenthet. Ha egyszer csattogtat és aztán becsukja szemét, akkor üdvözöl téged. Ha többször csattogtat, akkor valószínűleg egy agresszív megnyilvánulás következik.
  • Törölgetés: Nem ritka, hogy egy madár csőrét törölgeti evés után. Gyakran előfordul, hogy a madár a csőrét egy rúdban, a ketrec padlóján, vagy a ketrec oldalában tisztítja meg. Egyes madarak a csőrtörlést arra használják, hogy megjelöljék a területüket.
  • Csípés: Madarak több okból is csíphetnek, ennek a viselkedésnek is mindig valami áll a hátterében. Ezt általában olyankor teszi, amikor a területét védi, ha fél vagy dühös. Nyitott csőr, guggoló testhelyzettel kombinálva egy határozott jele annak, hogy a madár csípni készül.
  • Rágás: a madarak gyakran használják a csőrüket az egymással való játékban és a vívásban is.
  • A fej mozgatása: az olyan madarak, amelyek a figyelmedet szeretnék magukra vonni, a fejüket mozgatják ide-oda.

A madarak magatartása:

A madár testtartása nagyon fontos szerepet játszik a veled való kommunikácóban. Néhány testhelyzetnek konkrét jelentése van, az alábbiakban ezeket is bemutatjuk:
Nyugodt: ha a madárnak laza teste van, akkor boldog és elégedett.
Kuporog: Amikor a madár kuporog, fejét ide-oda mozgatva lefelé billenti, azt kéri, hogy cirógasd vagy vakargasd meg.
Fejjel lefelé: megpróbálja felhívni magára a figyelmet, a tiedet vagy egy potenciális társét.
Agresszív: ha a madár a fejét leeresztve, szemeit becsukva, meglebegtetett farok tollakkal, borzolt tollazattal, és merev testtel kuporog, arra figyelmeztet, hogy, ha provokálod, azonnal csípni fog!
Hanyatt fekszik:  bár a szabadban ez nem túl gyakori, egyes házi madarak a hátukon fekszenek, és még alszanak is ebben a testhelyzetben.
Pottyantós: pottyantás előtt a madár néhány lépést tesz hátra, lehajol, és felemeli a farkát.
Sok madárfajnak sajátos testbeszéde van, de a legtöbb viselkedési forma minden madárra jellemző. A madaraddal való kommunikáció, testbeszédének megfigyelése és értelmezése teszi a hobbimadárral való kapcslatot felhőtlenné.
    
(Forrás: háziállat magazin)

A Madarak betegsége

A beteg madár felismerése

A betegségek gyógyításánál a legfontosabb a beteg madár felismerése, illetve a betegségek megelőzése.
Megelőzés terén a legfontosabb teendő a tisztaság megőrzése. Itt még inkább igaz a régi mondás, miszerint  "Tisztaság: fél egészség".A madarak székletét legalább másnaponta távolítsuk el, kalitkájukat havonta egyszer mossuk át fertőtlenítőszerrel (pl. Flóraszept). A betegségek ellen legellenállóbbak a kerti volierben tartott madarak, a legsérülékenyebbek ezen a téren kalitkában tartottak. A madarainkat ne tartsuk más állatok,pl. baromfi ól közelében. A beteg madár felismerése nagyon fontos, mert a legtöbb betegséget csak akkor lehet eredményesen gyógyítani, ha idejében kezdjük meg a kúrát. A beteg madár általában nyugodtabbnak látszik, mint az egészséges, de az is lehetséges, hogy nagyon nyugtalan.A hírtelen szelídülés mindig gyanús. A beteg papagáj kevesebbet mozog, egykedvű, szemét gyakran  
csukva tartja, álmos benyomást kelt. Az egészséges madár tollazatát enyhén borzolva, egy lábon alszik.  
A beteg madár ezzel szemben két lábon alszik, tollazatát erősen borzolja, hogy testét melegebben tudja tartani. Szeme fénytelen, vagy váladékos lehet, orrnyílásai nyirkosak szennyezettek lehetnek, légzése ilyenkor nehéz,  erőltetett, kapkodó. A madár széklete is sok mindent elárulhat. A magevő madarak széklete szilárdabb egységet képez. Az újonnan vásárolt madarak esetében a széklet hígabb is lehet, ezt okozhatja az utazással, költözéssel járó stressz is.


Élősködők

A nyári időszakban a kalitkástól a szabadban tartott madarakig előfordulhat, hogy a lábukat szúnyogcsípés éri. A madár a csípés helyét csőrével csipegeti, és esetenként súlyos gyulladás fejlődik ki az ártatlan csípésből, ami esetleg a lábujj elhalásával is járhat. Megelőzhetjük a bajt, ha a kalitkát a kora esti órákban zárt helyre visszük.
A megcsípett madár lábát Vietnámi balzsammal vagy petróleummal beecseteljük, majd a sebfelületet Chlorocid kenőccsel bekenjük. Ezt a műveletet több alkalommal is megismételjük. A kezelés előtt a sérült lábat mindig mossuk le langyos vízzel.
A madarak külső élősködői főleg a nem megfelelően gondozott madarakon fordulnak elő. A legveszedelmesebb és leggyakrabban előforduló vérszívó atka a Dermanyssus-fajok közül a vértetűatka, amely éjjel mászik a madarakra, és szívja vérüket. Nappalra a kalitka repedéseibe húzódik. Az atka észrevehető úgy is, hogy ha a kalitkát fehér vászonkendővel éjszakára letakarjuk, reggelre az atkák a fehér kendőre vándorolnak. Az atka vérszívása a madár lesoványodásához vezet, nyálkahártyája halvány rózsaszínű, ellentétben az egészséges madár élénkpiros nyálkahártyájával.


Légcsőférgesség

Syngamus trachea nevű kicsiny féreg okozza. Köztigazdája a földigiliszta. A madár légcsövében élnek.
Tünetek: Fokozódó gyengeség, a madár tátog, köhög és tüsszög. Néha a vörös férget magunk is láthatjuk.
Gyógyítása: Mebenvet granulátum (100g testtömegre 0,04g) egy héten át. 


Légzőszervi betegség:

Az orr környékén jelentős dudor képződhet, erre leginkább a hullámos papagáj hajlamos. Ezt 2%-os szalicilkenőcsös ecseteléssel távolíthatjuk el. Az orrnyálkahártya hurutját a jellegzetes tünetekről biztosan felismerhetjük, kezelése kamillás gőzölés és orrcsepp (1 vagy 2%-os Epherdin). Ha ez nem hoz eredményt, akkor forduljunk állatorvoshoz. Ha a madár légúti megbetegedésben szenved, légzése sípoló lesz, később pedig fullad, sőt köhöghet is. Kezelése különítsük el társaitól , tegyük meleg helyre. Adhatunk neki antibiotikumot is, bár, ha gombás fertőzése (aspergillosis) van, ez csak ronthat állapotán.
Asztmás hörghurut a papagájokon is előfordulhat, ennek háttere lelki, vagy allergiás lehet. A madarat vigyük nem túl meleg, nem túl párás helyre, itassunk vele teát, a kalit aljára pedig helyezzünk Paxirasol oldattal átitatott vattát úgy, hogy a madár ne férhessen hozzá.


Lábak, újjak betegségei:

Fontos, hogy a madár lábára húzott gyűrű ne legyen szoros, mert emiatt már sokszor kellett amputációt végezni. A csüd és az ujjak törése jól gyógyítható, kb. két hét alatt összeforr a csont. Előfordulhat bénulás is, ezt arról ismerhetjük fel, hogy a madár a lábát ügyetlenül használja, ujjai "ökölbe" szorultak. Kiváltó oka lehet idegsérülés, agydaganat, hiánybetegségek, mérgezések. Javulást csak hiánybetegségek esetében várhatunk.


Érzékszervek megbetegedései:

A fül megbetegedései közül a gyulladást említjük meg. A külső hallójárat gyulladását arról ismerhetjük meg, hogy a madár a füle felé kapkod, fejét rázza, füléből pedig váladék ürülhet. Azonnal kezdjük meg kezelését, mert a képződő genny könnyen áttörheti a vékony madárkoponyát és agyhártyagyulladást okozhat.
A szem gyulladása könnyen felismerhető, ilyenkor a szemhéj megvastagszik és kivörösödik, a madár csukva tartja a beteg szemét, felé kapkod, törölgeti. A szem váladékozhat. Okozói lehetnek huzat, sérülés, idegen test, fertőzés. Kezelése szemcseppel (pl. Neomycin, vagy Brulamycin, mindkettő csak receptre kapható, valamint maximum egy hétig használható fel) és a gyulladást kiváltó ok megszüntetésével történik. A kúrát A-vitaminnal egészítsük ki, mivel az elősegíti a hám regenerálódását.
A nyelvnél elsősorban a sérüléseket kell megemlíteni. A papagájok nagyon szeretnek rágcsálni, miközben a nyelvüket esetleg valamilyen kiálló, vagy éles felületen megsérthetik. A nyelv bőséges vérellátása következtében eléggé vérzékeny, ezt csillapítani pl. úgy tudjuk, ha egy kevés timsót hideg vízben feloldunk és belemártjuk a csőrét.


Papagájkór

 A papagájkór nemcsak nagyüzemi körülmények között fertőz: amatőr és profi galambászok éppúgy elkaphatják a betegséget, mint baromfit háztájiként tartók.
A szakemberek a madáfinluenza-pánik nyomán rendszeresen hangsúlyozzák: a papagájkórnak és a madárinfluenzának semmi köze egymáshoz. A papagájkór egy baktérium által kiváltott betegség, amellyel a madárállomány jelentős része fertőzött, ám a kór az állatokban csak ritkán okoz felfedezhető tüneteket. A papagájkór egy azon kórokozók közül, amelyek az emberi szervezetben atípusos tüdőgyulladást válthatnak ki.
A magas lázzal, fej- és végtagfájdalmakkal, elesettség érzetével járó megbetegedés tünetei antibiotikumos kezeléssel és pihenéssel néhány nap alatt csillapíthatók, s ha nem lép fel szövődmény, a kór eredményesen és viszonylag gyorsan gyógyítható.


Tojásvisszamaradás

A tojógörcs, illetve a tojás visszamaradása főleg a fiatal, néha az idősebb madaraknál fordulhat elő. A tojógörcs előidézője lehet a levegő hőmérsékletének hirtelen lehűlése, a madár megfázásával járó bélhurut. Okozhatja a normálisnál nagyobb méretű vagy torz alakú tojás képződése, és előfordulhat lágy héjú tojás esetében is.
A tojó ilyenkor nyugtalan, tollát borzolja, kloákáját az aljzathoz dörzsöli, a hasalja lesüllyed, erőlködik. Ha kézbe vesszük, jól kitapintható a tojás. A madár pusztulását okozza, ha azonnal nem segítünk.
Legjobb ilyenkor a madár kloákájába csöppenteni pár csepp olajat, és a madarat meleg helyre tenni. Ha van infralámpánk, azzal gondoskodjunk a maximálisan 40 °C-os melegről. A tojó ilyenkor rendszerint lerakja a tojását. Amennyiben ez mégsem történne meg, forduljunk állatorvoshoz vagy tapasztalt tenyésztőhöz, aki finom masszázzsal kisegíti a tojást a madárból. Ez a művelet igen veszélyes, mert a tojás eltörése esetén a madár belepusztulhat.


Láb- és szárnytörés

A drótkalitkában tartott, gyűrűzött madárnál elfordulhat, hogy a gyűrűje beleakad a kiálló drótvégbe, és eltörik a lába. Amennyiben a törés a madár csüdjén keletkezik, a törött végtagot tegyük sínkötésbe. Ennek legegyszerűbb módja az, hogy egyik oldalon felvágott műanyag szívószáldarabkát pattintunk a madár csüdjére, majd leokoplaszttal vagy cérnaszállal körültekerve rögzítjük. Természetesen a sebet előzőleg fertőtleníteni kell Chlorocid vagy Ultraseptil porral beszórva.
A sérült madarat külön helyre tegyük, készítsük oda mellé az etető- és az itatóedényét, és lássuk el kalcium- és foszfortartalmú eleséggel. A madár lehetőleg keveset mozogjon. Mintegy két-három hét múlva a kötést eltávolíthatjuk.



A tollazat betegségei:

A frissen beszerzett madarak tollazata elszomorító állapotban lehet, ez azonban a vedlések során rendbe jön. Ha a madár tollazata annyira rossz állapotban van, hogy repülni sem tud, akkor ne rakjuk a többi közé, mert azok bántalmazhatják a menekülésre képtelen madarat. Később, mikor már szelíd, nagyon fog örülni annak, ha egy kicsit sétálhat a kalitkán kívül.
A madár folyamatosan ápolja tollazatát. Ezt a legtöbb fajnál a fartőmirigy faggyús váladékával teszik, mely részben vízhatlanná teszi a tollazatot, részben pedig a tollazat állagát javítja. Azoknál a fajoknál ahol ez hiányzik, ott jól fejlett púdertollak (pl kakaduk, amazonok, aratinga fajok) veszik át a mirigy szerepét. Hatásfokukról magunk is meggyőződhetünk, ha ilyen madarakat tartunk: a lakásban jóval többet kell törölgetni, mint előtte.
A madarak vedlése normális állapot. A nagy papagájok lényegében állandóan vedlenek, folyamatosan cserélődnek tollaik, míg a kisebbek inkább időszakonként vetik le régi tollruhájukat. A lakásban tartott madaraknál viszont inkább a folyamatos vedlés szokott előfordulni.
A francia vedlés onnan kapta a nevét, hogy először Franciaországban észlelték. Elsősorban hullámos papagájokon szokott előfordulni, de észlelték már más fajokon is. A fiókák a kirepülés előtt kihullajtják a nagy evező és kormánytollaik nagy részét, valamint a néha a kisebb tollaik egy részét is. Az így röpképtelenné vált fiókák a földön rohangálnak. A következő tollváltásnál a tollak többnyire kinőnek és semmi nem mutatja, hogy a madár francia vedlésen esett át. Úgy tűnik, hogy a hiba a szülőkben keresendő, mégpedig abban, amivel a szülők az első két hétben etetik a fiókákat. Ezt kísérlettel sikerült is igazolni: A francia vedlés a teljes fészekaljon szokott jelentkezni. A fészekaljból kiszedett, más szülők által felnevelt fiókákon nem mutatkozott a vedlés, míg az eredeti szülőknél maradt fiókák mind rendellenes tollazattal hagyták el a fészket.
A tollkihullás kopasz foltokat eredményezhet. Okai lehetnek paraziták, vitaminhiány, vagy hormonbetegség. Kezelése állatorvos által történjen, aki majd megállapítja, hogy mi okozza.
Tolltüsző-ciszta. A szárnyakon, a begy és a has tollazatában jelentkezik. A tollak tövénél daganatszerű puha tapintású kinövések keletkeznek, ha ezeket megnyitjuk, bennük kásás masszában, szabálytalanul kifejlődött tollkezdeményeket találunk. A lényege az, hogy a beteg madár bőre annyira megvastagszik, hogy a tollkezdemény nem tud rajta áttörni. Kezelése állatorvosi feladat.
Tollevés: A madár az elhullajtott tollvégeket rágcsálja. Nem betegség, inkább jelzés, hogy a madár kevés fehérjét kap.
Tolltépdesés: Csak fogságban tartott madaraknál fordul elő. A madár többnyire unalmában kezdi el tépkedni a tollait. Azokon a helyeket jelentkezik, melyekhez csőrével hozzáfér: nyak, begy, has, comb, farcsík, szárny és farktollak. Ha a madár fején a tollak épek, akkor valószínűleg tolltépésről van szó. Kezelése: változtassunk a madár tartási körülményein, próbáljuk kideríteni, hogy mi okozza. Egy kis kényeztetést szívesen vesznek. Használhatunk alloékeserűt is a tollazatra hintve, ez ugyanis annyira keserű, hogy a madárnak valószínűleg elmegy a kedve a tépdeséstől, de lehet, hogy a tollászkodástól is.
Szárnytörés esetén a szárnyat normális, nyugalmi helyzetben rögzítjük. A szárnyvégeket összekötjük, így a törött szárny nem lóghat le. Természetesen itt is el kell végezni a szükséges sebkezelést. Ha a szárnyrögzítés nem vezetne eredményre, forduljunk állatorvoshoz, mert lehet, hogy a szárnyvégeket amputálni kell.

Agyvérzés, napszúrás:

Madaraink az ijedtségtől agyvérzést kaphatnak. Agyvérzés a szobában röpködő madaraknál is előfordulhat, ha meg akarjuk fogni, és az ablakot nem függönyöztük be. A madár természetesen a világosság felé fog törekedni, és az ablaküvegnek ütődik. Ilyenkor olyan erős ütés is érheti, hogy abba azonnal bele is pusztulhat. Amennyiben madarunk életben maradt, pár csepp hideg vizet engedjünk a fejére, majd tegyük sötétebb helyre, ivóvizét és eleségét pedig adjuk a madár mellé, mert a béna madár nem tud mozogni. Két hét elteltével teljesen felgyógyulhat, de enyhe bénulás visszamaradhat.
Sok olyan madártartó akad, aki a madarát nyaralása idején elviszi magával, illetve kiteszi az erkélyre, az ablakba, a tűző napsütésre. Ilyenkor csodálkozva tapasztalják, hogy kedvencük a hosszú napozás következtében napszúrástól elpusztul. Mindig tartsuk szem előtt, hogy madarunkat huzatmentes, szélárnyékos helyre tegyük. Napoztatásra csak a kora délelőtti órák alkalmasak, de a madarunknak ilyenkor is legyen lehetősége árnyékba húzódni. Ha észrevesszük, hogy a madarunk csőrét kitátva erőteljesen liheg, melege van, vigyük azonnal árnyékos helyre. Az esetleg bekövetkezett napszúrás esetén a fejét hideg vízzel locsolgassuk.


Lesoványodás és elhízás:


 A lesoványodott madár nem ellenálló a betegségekkel szemben, könnyen megfázhat, és ebből kiindulva számos légúti és emésztőszervi betegség alakulhat ki. A lesoványodás általában a rossz tartási viszonyok következménye Ha a sovány madarat kézbe vesszük, a mellcsont taraja élesen kitapintható. a soványság könnyen megszüntethető olajos magvak és tojásos eleség bőséges etetésével.
Az elhízott madarat kézbe véve a mellcsontot egyáltalán nem érezzük, a tollazatot szétfújva feltűnően sárgás bőrt találunk. A madárnak ilyenkor tág mozgásteret kell biztosítani, és a zöldeleség arányát növeli. Olajos magvakat pedig egyáltalán ne adjunk.


Vitamin- és ásványianyag-hiány:

Helytelenül táplált madaraknál vitaminhiány is előfordulhat. A vitaminhiánynak számos tünete van. Ilyen pl. a szédülés, láb, illetve szárnybénulás, kopaszodás stb. Megelőzésként is és gyógyításként is ajáljuk a Phylasol-Combi készítményt, amelyből egy késhegynyit 1 liter vízben oldva adjunk az ivóvízben.
Súlyos bántalmakat okozhat az A-vitamin hiánya, amikor a húgysav képződése akadályozott, és ennek számos betegség lehet a következménye.
A D-vitamin hiánya mészsóforgalom-zavart okoz, ami előidézője a csontbetegségeknek. Nagyon fontos az adagolása a tojásrakás, a költés, a fiókanevelés idején. A D-vitamin hiánya rendszerint télen jelentkezik, amikor kevés a napsütés. Megszüntetésére adagolható a Phylasol AD3 és ADE készítmény tojásos eleségbe keverve.
E-vitamin a szaporodást segíti elő. Ezt a vitamint a tenyésztők a tojáslerakás előtti, úgynevezett előkészítő időszakban etetik mindkét nemű kanárival.
A C-vitamin hiányából erednek a nyálkahártya és a véredények megbetegedései, ezt ellensúlyozhatjuk a zöldeleség gyakori etetésével.
A mész és a foszfor hiánya a csontfejlődésre és a tollfejlődésre hat károsan. A lágyeleséghez főleg vedlés és fiókanevelés idején, valamint tojásrakáskor keverni kell kalciumot és foszfort. Egy tojásra számítva mintegy késhegynyi mennyiséget kell a lágyeleséghez adagolni.
A madaraknak szüksége van még K2-, B1-, B2-, B6-, B12-vitaminokra is. Ezek zömét a zöldeleség és a tojásos eleség tartalmazza.


Hasmenés, székrekedés, mérgezés:

A madár ürülékét kísérjük figyelemmel, és ha hasmenést észlelünk, akkor a mageleségbe vagy a lágyeleségbe kerevjünk egy kevés mákot. Ennek kiváló hatása van bélgyulladás esetén is. Súlyosabb esetben a vízben oldott Neo-Te-Sol vagy Tetrán adását javasoljuk, 4-5 napon keresztül. Amennyiben a gyógyszeres vizet a madár még szomjaztatás esetén sem issza meg, akkor szemcseppentővel adagoljuk a csőrébe.
Székrekedés esetén a madár erőlködve üríteni szeretne, de ez nem sikerül. Étvágytalan és bágyadt lesz. Ilyenkor a csőrbe vagy a végbélbe 1-2 csepp olíva-, ricinus vagy étolajat kell cseppenteni. A zöldeleség egyetlen nap sem hiányozhat ebben az esetben a madár étrendjéből.
Előfordulhat, hogy elővigyázatlanul olyan zöldeleséget adunk a madárnak, amelyet korábban permeteztek, és ez mérgezést okoz. Enyhe esetben segít a Carovagan por, amelyet vízben vagy teában oldunk fel, és ezzel itatjuk madarunkat. Sürgős esetben becseppentjük a csőrön át.


Megfázás, légzőszervi megbetegedések:

A megfázás számos betegség előidézője lehet. Felismerhető arról, hogy a madár tüsszent, tátog, és csőrét a kalitkához vagy az ülőrúdhoz feni, dörzsölgeti. Ha ilyen tüneteket észlelünk, azonnal melegebb, huzatmentes helyre kell tenni a kalitkát.
Komolyabb megfázás esetén a madár felborzolja a tollát és gubbaszt. Ebben az esetben tegzük infravörös lámpa alá, természetesen ellenőrizve a madarat érő hőt, amely nem lehet nagyobb 40 °C-nál, és gondoskodjunk fényárnyékos helyről, ahová a madár elhúzódhat. A besugárzáson kívül vitaminkészítmények oldatával kell itatnunk, illetve azt a csőrön át kell becsepegtetni. Nehéz légzés esetén a madarat inhalálhatjuk úgy, hogy 1 liter forró vízben 1 kávéskanál sót oldunk, és az a kalitka mellé helyezzük, majd a kalitkát és az oldatot vászonkendővel letakarjuk.



Atkák:

Ezek a légutak nyálkahártyáit károsítják, gyulladást idéznek elő, ily módon akadályozzák a hím kanári énekét. Súlyosabb esetben a madár pusztulását okozzák. A beteg madarat azonnal el kell különíteni, hogy a többit ne fertőzze meg. A kalitkát rögtön forrázzuk ki és fertőtlenítsük. A torokatka gyógyítására javasoljuk a Bogáncs rovarölő spray belélegeztetését. A napoztatást ilyenkor kerüljük. Az atkákat kis idő múlva kitüsszenti, illetve kiköhögi a madár.


Bőrgombásodás:

Általában a fejbőrön jelentkezik, azon belül a csőr környékét támadja meg. Fehéres színű, majd egyre vastagabb, szürkés bevonatot képez. Később kihullanak a tollak és pikkelyes felrakódások jelennek meg a bőrön, melyet könnyű összetéveszteni a rühösséggel.

Gyógyítása: Ecseteléssel. Az ecsetelő oldat összetétele: 1% tripaflavin, 30% alkohol (70%-os), a többi víz. (desztillált víz)



Csőrpenész

A Candida albicans nevű gomba okozza, mely a bélflóra lakója lehet, egészséges madarakon általában ez tünetmentes is lehet. Ha azonban a madarat valamilyen gyengítő hatás éri, a gomba elszaporodhat. Nem kellően tisztán tartott kalitka, fertőzött takarmány útján terjed.
Tünetek: A madár kedvetlen, étvágytalan. A Csőr üregében és garatban fehéres bevonat keletkezik, mely a gombából, és elhalt szövetekből tevődik össze. Ez továbbterjedhet az emésztőcsatorna más részeire is.
Gyógyítása: 0,8%-os jódkálioldattat, vagy 1/10 Nizoral tabletta porrá tört, vízbe kevert oldatával. Kapjon bőségesen A- és B-vitamint.

2010. március 2., kedd

Királypapagáj

Királypapagáj (Alisterus scapularis)
 
Kép
Hossza: 43 cm
Szárnya: 22 cm
Farka: 18-22 cm
Csőre: 2,2 cm

Feje, nyaka és hasa skarlátvörös, a tarkótájon világoskék sáv van; köpenye, hátának felső része sötétzöld, lapockatájékon világosabb, hosszúkás folttal. Hátának alsó része, farkcsíkja, felső farkfedői mélykékek, alsó farkfedői zöldes-feketék, skarlát-vörös szegélyezettséggel. Szárnya sötétzöld, alsó felülete kékes árnyalatú. Farkán a középső tollak felső felülete fekete, némi zöldes árnyalattal; a külsők zöldes-feketék, kékes tónusúak, az alsó felület szürkés-fekete. Írisze sárga, csőre fekete, a felső káva bázisa narancsvörös; lába szürke. A tojó feje zöld, a lapockatájék sötétebb zöld, hátának alsó része és a farkcsíkja zöldeskék. Torka és begyének felső része fakó szürkés-zöld, torka vöröses árnyalatú lehet, begyének alsó része és hasa skarlátvörös, f arkfedői zöldek, az alsó szegélye skarlátvörös. A középső farktollak felső felülete sötétzöld, a külsőké kékes-zöld, az alsó felületen a szürkés-fekete tollak csúcsa rózsaszínű. Írisze halványsárga; csőrének mindkét kávája barnás-fekete. A fiatalok a tojóra hasonlítanak, íriszük barna, csőrük halványbarna.

Élőhelye: Ausztrália keleti partsávja a mellette fekvő hegyoldallal, Észak-Queenslandtől Dél-Victoriáig.

Alfaja: Az A. s. minor 2 cm-rel kisebb, Ék.-Queenslandben él.

Tápláléka: gyümölcsök, zöldségek, magvak, diófélék.

Fészekalja: 3-6 tojás. Kotlási idő 20 nap, kirepülési idő 5 hét, a tojó egyedül költ. A fiókák kirepülésük után még hosszabb ideig családi kötelékben maradnak, 30-32 hónapos korra színesednek ki, csaknem egyévi vedlés után.

Tartása: tágas voliert, kalitkát igényel. Védőházikót felszerelve kertben is átteleltethető. Hosszú életű madár.